
Nos jest potężnym narządem, umożliwiającym odczuwanie zapachów z dużych odległości, co ostrzega przed truciznami i dymem, a nawet przywoływać wspomnienia. Wbrew skojarzeniom sztuczny nos nie został wydrukowany, aby wspomóc medycynę, ale tym razem chodziło o czujnik zapachów. Urządzenie do wykrywania różnych gazów został wydrukowany na kampusie University of British Columbia Okanagan.
Urządzenie zostało stworzone poprzez wydrukowanie dwóch maleńkich kanałów, a następnie powlekanie każdego z nich innym materiałem, dzięki czemu uzyskały różne właściwości hydrofobowe. Gazy, jak np. metanol i heksan, wchodzą w interakcje z każdym kanałem, a różnica nimi może być mierzona, mapowana, a następnie wykorzystywana do identyfikacji gazu.
Detektory gazu są dostępne już od jakiegoś czasu. Popularnym przykładem jest chociażby alkomat. Jednak obecne urządzenia nie są wyspecjalizowane, a jednocześnie dość kosztowne. Prof. Mina Hoorfar powiedziała: "Istnieje wiele przykładów bardzo dokładnych systemów. Jednak pomimo ich dokładności ich rozmiar i koszt ogranicza ich zastosowanie w wykrywaniu lotnych związków organicznych w licznych zastosowaniach wymagających przenośnych i łatwych w użyciu urządzeń. Nasze urządzenie oferuje niewielką, niedrogą i bardzo dokładną alternatywę. "
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- 3ders,org; 3dprintingindustry.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Rewolucyjne rozwiązanie nagrodzone - Zrobotyzowany System Tynkarski (CBRTP)
Konkurs Polski Produkt Przyszłości od blisko 25 lat wspiera i promuje rozwój innowacyjnych wyrobów i technologii opracowanych przez utalentowanych...
-
-
-