Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-10-30  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-10-30
Badania nad nowymi właściwościami materiałów
Badania nad nowymi właściwościami materiałów
Badania nad nowymi właściwościami materiałów

Wysokie ciśnienie sprawia, że materiały mogą się zachowywać dość dziwnie. Metale mogą stawać się izolatorami, niemetale natomiast przeobrażają się w nadprzewodniki. Czasem nawet, zmienia się ich stan chemiczny. Naukowcy badający ich właściwości mają zamiar studiować te przemiany, natomiast kosmolodzy używają technik wywierania wysokiego ciśnienia do zachowania się materiałów w jądrach planet. Inżynierowie postępują również, w ten sposób z materią, by zbadać jak zareaguje, np. na ekstremalne fale uderzeniowe.

Ciśnienia, o jakich mowa, można, ogólnie rzecz biorąc, uzyskać stosując diamentowych kowadeł, dzięki którym próbki są ściskane pomiędzy ich powierzchniami. Struktura krystaliczna sprawia, że są w stanie ulec zniszczeniu przy 320-360GPa nacisku. W przybliżeniu jest to ciśnienie wywierane na jądro Ziemi.

Aby uzyskać większe wartości, naukowcy wykorzystują fale uderzeniowe. To rozwiązanie ma jednak dwie wady: generują one wysokie temperatury, a wzrost ciśnienia ma miejsce w bardzo krótkim czasie. „Zdolność do uzyskiwania statycznych prób pozostawała na razie marzeniem", powiedział Vitali Prakapenka z centrum doświadczalnego w Chicago University.

Jego zespół opracował, więc rodzaj kowadełka diamentowego, które posiada wtrącenia pełniące tę samą rolę. Te tzw. sub-kowadła stanowią półkule nanokrystalicznego diamentu o średnicy około 10-20 mikronów. Wykonane są z węgla szklistego uzyskiwanego dzięki wysokiej temperaturze oraz ciśnieniu.

Odkryty w zeszłym roku węgiel szklisty jest twardy jak diament, ale zawiera w sobie wyjątkowe krystaliczne powierzchnie. „Nanokryształy mają bardzo wysoką granicę plastyczności; są też mniej ściśliwe i kruche niż diament z pojedynczymi kryształami.", powiedziała Natalia Dubrovinskaia z Bayreueth University.

Komórki węgla mogą współpracować wyłącznie z bardzo małymi próbkami o grubości mikronów, ale można w wiarygodny i powtarzalny sposób dotrzeć do granicy ciśnień statycznych nieosiągalnych do tej pory. Zespół prowadzi eksperymenty przy wykorzystaniu krystalografii rentgenowskiej do badania próbek w Argonne National Laboratory w Illinois.

„W naszych badaniach oczekujemy wzrostu osiagalnego ciśnienia do rzędóq terapascala, bądź 10 megabarów. W ten sposób możliwe będzie badanie zachowania się materiałów wewnątrz olbrzymich planet gazowych, takich jak Jowisz, czy Neptun. W ich jądrach panuje, bowiem ciśnienie rzędu 7 megabarów."

(rr)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
theengineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także