Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-02-29  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-02-29
JetSystem projekt edukacyjny - materiał prasowy

Uczniowie Mechanika odkrywają moc wody

JetSystem projekt edukacyjny - materiał prasowy

Grupa JetSystem w Elblągu jest partnerem technologicznym w projekcie edukacyjnym dla uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych. Projekt, którego organizatorem jest Urząd Miejski w Elblągu, dotyczy technologii cięcia strumieniem wodnym. Przez najbliższe cztery miesiące 22 uczniów „Mechanika” pozna historię cięcia wodą, zasady funkcjonowania waterjetów oraz obsługę oprogramowania sterującego tymi maszynami.

Technologia cięcia wodą jest obecnie jedną z najnowszych, najbardziej uniwersalnych i najszybciej rozwijających się technik obrabiania różnych materiałów – od stali, po kamień, szkło, tworzywa sztuczne czy drewno. To powoduje, że również w Polsce pojawia się zapotrzebowanie na dobrze przygotowanych specjalistów, znających tą dziedzinę technologii.

Dlatego z inicjatywy Urzędu Miejskiego w Elblągu oraz Grupy JetSystem 22 uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych poznaje wszystkie tajniki dotyczące funkcjonowania maszyn do cięcia wodą – popularnych waterjetów. Wsparcie technologiczne zapewnia elbląska Grupa JetSystem, która współpracuje z amerykańską korporacją OMAX – światowym liderem w dziedzinie technologii cięcia wodą. Można więc stwierdzić, że uczniowie z Elbląga uczą się od najlepszych. Wykłady i warsztaty szkoleniowe odbywają się w biurowcu Elbląskiego Parku Technologicznego.

Podczas pierwszych zajęć młodzież poznała historię budowy waterjetów oraz technologii cięcia wodą. Po wykładzie uczniowie w sali pokazowej Grupy JetSystem z bliska zobaczyli maszynę do cięcia strugą wody.

- Misją Grupy JetSystem jest szeroko pojęta edukacja na temat technologii cięcia strumieniem wodnym. Ten projekt ma na celu podniesienie świadomości uczniów szkół technicznych na temat technologii cięcia wodą. Tym samym z taką wiedzą uczniowie lepiej odnajdą się na przyszłych kierunkach studiów, a następnie na coraz bardziej wymagającym i specjalistycznym rynku pracy – mówi Remigiusz Filipiak, wiceprezes zarządu Grupy JetSystem w Elblągu.

Oprócz demonstracji funkcjonowania urządzeń do cięcia wodą, będą też prowadzone wykłady teoretyczne. Wykłady prowadzą specjaliści Grupy JetSystem. Młodzież i nauczyciele będą również wyposażeni w specjalne materiały informacyjne. Udział w Projekcie Edukacyjnym zakończy się wystawieniem specjalnych certyfikatów dla uczniów biorących udział w tym przedsięwzięciu.

Organizatorzy przewidują również w trakcie szkolenia dwa konkursy dla uczniów z atrakcyjnymi nagrodami. Konkursy będą dotyczyły projektowania i wykonania maszynami do cięcia wodą gadżetów dla Urzędu Miejskiego w Elblągu oraz Grupy JetSystem.

O Grupie JetSystem:

Grupa JetSystem

Grupa JetSystem z Elbląga to firma działająca w oparciu o polski kapitał na terenie naszego kraju oraz Litwy, Łotwy, Estonii i Rosji. Grupa świadczy w tych krajach kompleksowe, zintegrowane usługi w sektorze technologii hydrostrumieniowych.

Jako lider i ekspert w zakresie sprzedaży oraz serwisu maszyn do cięcia wodą, Grupa JetSystem współpracuje z najlepszymi na świecie markami OMAX i MAXIEM, należącymi do amerykańskiego koncernu OMAX Corp. – światowego lidera w dziedzinie tej technologii.

Grupa jest również aktywna w obszarze innowacji technologicznych związanych z cięciem strumieniem wodnym. Polscy inżynierowie pracujący w firmie opracowali nowatorski system odprowadzania zużytego ścierniwa z maszyny do cięcia wodą. Zakupem licencji na produkcję tej technologii są zainteresowani zagraniczni partnerzy Grupy.

Waterjety

Waterjety to urządzenia do cięcia strumieniem wodnym z obróbką ścierniwem – garnetem. Każda maszyna korporacji OMAX posiada stół X-Y z technologią napędu trakcyjnego Intelli-TRAX oraz zmotoryzowaną oś Z. Wysokociśnieniowa pompa z najnowszej generacji pomp korbowodowych jest najlepszym tego typu rozwiązaniem w pracy waterjetów. Urządzenie stworzone przez inżynierów korporacji OMAX swoimi walorami użytkowymi przewyższa pompy innych producentów. Ponadto pompy korbowodowe zapewniają stabilność pracy waterjeta, co jest istotne przy cięciu kruchych materiałów, takich jak kamień czy szkło.

OMAX

Amerykańska korporacja OMAX została założona w roku 1993 w celu skomercjalizowania nowej technologii sterowania ruchowego, która jest szczególnie przydatna w obróbce strumieniem z materiałem ściernym. Założyciele OMAX, dr John Olsen i dr John Cheung, są wiodącymi ekspertami w dziedzinie strumieni wodnych. Dr Olsen już w latach 70. opatentował wiele rozwiązań stosowanych w tej technologii.

Korporacja OMAX niedawno ponownie dokonała światowego przełomu technologicznego, wprowadzając na rynek korbowodową pompę ENDURO MAX, pozwalającą waterjetowi na pracę przez 1000 godzin bez konieczności przeglądu serwisowego. To absolutny rekord pracy wśród tego typu urządzeń.

Maszyny są wyposażone w oprogramowanie Intelli-MAX. Korporacja OMAX była pierwszym producentem waterjetów na świecie, który wprowadził sterownik oparty na komputerze osobistym, i nadal jest jedyną korporacją, która posiada patent na tę metodologię sterowania. Niezawodne oprogramowanie CAD/CAM i system sterowania sprawiają, że centra obróbcze OMAX są zarówno łatwe w obsłudze, jak i precyzyjne. Dla urządzeń do cięcia wodą nie ma rzeczy niemożliwych. Można zaprojektować dowolny kształt, a waterjet wytnie go z niespotykaną precyzją. Praktycznie z każdego materiału – stali, aluminium, metalu, kamienia, szkła, drewna, gumy czy wszelkiego rodzaju tworzyw sztucznych.

Ciekawostką jest fakt, że z urządzeń OMAX korzysta armia Stanów Zjednoczonych. Dla US Army korporacja stworzyła specjalną, przenośną maszynę – Military OMAX. Waterjety OMAX wykorzystują również zespoły wyścigowe amerykańskiej serii NASCAR. W tych dwóch dziedzinach wymagana jest niezwykła, wręcz idealna precyzja i amerykańska korporacja taką precyzję zapewnia.

(gz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Jetsystem
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także