
Naukowcy z National Ignition Facility (NIF) wystrzelili laser o niesamowitej mocy. 192 wiązki elektronów osiągnęło 500 trilionów watów mocy szczytowej i energii 1,85 MJ. Ultrafioletowy laser posiadał plamkę o średnicy dwóch milimetrów. 500 trilionów watów to 1000 razy więcej niż całe USA wykorzystują w jednym momencie do zasilania wszystkich urządzeń.
Naukowcy finansowani są przez National Nuclear Security Administration (NNSA). Informacje o badaniach ujrzały światło dzienne po tym, jak zainteresowało się nimi Ministerstwo Obrony, ponieważ teoretycznie laser może zostać wykorzystany jako broń.
Oprócz oczywistych korzyści dla USA, naukowcy mają nadzieję wykorzystać swoje badania do następnych – jeszcze bardziej zaawansowanych. NIF uważa, że jest jedyną jednostką badawczą, która pozwoli na duplikację, która jest kluczowym procesem w nowoczesnych urządzeniach jądrowych.
Wyposażenie laboratorium pozwala naukowcom badać stany materii, które mogą występować w centrach planet, gwiazd oraz innych ciał niebieskich. Dzięki niemu możliwa jest także praca nad rozwojem czystej energii termojądrowej poprzez dążenie do zimnej fuzji.
„Dla naukowców w całym kraju i na całym świecie, którzy podobnie jak my aktywnie uczestniczą w podobnych badaniach, jest to niezwykłe osiągnięcie.", powiedział dr Richard Petrasso, starszy naukowiec i szef Wydziału Fizyki Energii Wysokich Gęstości na MIT.
W marcu 2009 roku po raz pierwszy naukowcy przekroczyli barierę 1MJ. Od tamtej pory zwiększali moc o około 1kJ dziennie. Praca 24 godziny na dobę pozwoliła osiągnąć granicę 1,85MJ.
Rekordowy wyniki jest zwieńczeniem 15 lat badań naukowców. Swoim doświadczeniem chcą się podzielić z innymi jednostkami badawczymi, by dalej współpracować nad zwiększaniem mocy laserów. Jednostki takie istnieją w Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Japonii oraz w Chinach.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- gizmag

Komentarze (0)
Czytaj także
-
POMOC W TWORZENIU PARKU MASZYNOWEGO - Ciekawe Firmy
Pomoc w tworzeniu parku maszynowego (3. styczeń 2014) Na polskim rynku istnieją już ponad dekadę, choć doświadczenie w branży zdobywali już...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-