
Naukowcy z kalifornijskiego Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) wykonali istotny krok w kierunku rozwoju druku 3D z proszków metalowych. Badacze postanowili odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie interakcje mogą doprowadzać do powstawania porów w detalach drukowanych w procesach Powder Bed Fusion.
Ibo Matthews i jego zespół odkryli, że przepływ pary podczas naświetlania proszku powoduje usuwanie jego części spod ścieżki lasera podczas dalszego zgrzewania. Lokalne zmniejszenie ilości proszku wpływa ostatecznie na powstawanie luk w gotowym elemencie.
W procesach Powder Bed Fusion można uzyskiwać temperatury bliskie temperaturze wrzenia zgrzewanego metalu, przez co generowany jest silny strumień pary. Badanie pozwoliło zrozumieć, w jaki sposób wpływa on na proces. Zjawisko to ma istotne znaczenie dla jakości detali oraz możliwości zwiększania prędkości budowania kolejnych warstw.
Dzięki tej świadomości będzie można uwzględnić je w środowiskach symulacyjnych. Naukowcy chcą natomiast podjąć kolejny krok, którym jest przeprowadzenie badań w czasie rzeczywistym. Pomoże to w opracowaniu zaawansowanej diagnostyki i niezbędnych modyfikacji procesów, których efektem będą detale pozbawione wad.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- industrial-lasers

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Druk 3D z wykorzystaniem metalu
Współcześnie możemy podzielić technologie druku 3D z metalu (pod względem sposobu nakładania materiału) na cztery podstawowe grupy: selektywne...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-