Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-03-21  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-04-02
Nowa metoda uzyskiwania niklu
Nowa metoda uzyskiwania niklu
Nowa metoda uzyskiwania niklu

Przyjazna dla środowiska metoda przetwarzania, która wykorzystuje kwas azotowy może odblokować 70 procent światowych dostaw niklu.

Testowanie na pełną skalę rozpoczęło się w pilotażowym zakładzie CSIRO w Perth w Australii. Testy kosztować będą około 3,5 miliona dolarów. Proces opracowany przez firmę Nickel Direct z Sydney jest w stanie dostarczyć ogromny impuls branży niklowej. Miliony ton niklu zalegają niewykorzystane w nierentownych kopalniach laterytów.

Russell Debney, dyrektor zarządzający oraz prezes Nickel twierdzi, że w związku ze zwiększającym się popytem na nikiel, wykorzystywanym w stalach nierdzewnych, bardzo ważna jest optymalizacja kosztów jego wydobycia.

„Istnieje paląca potrzeba rozwiązania problemu przetwarzania laterytów. Inne formy uzyskiwania niklu, np. jego siarczki są obecnie na wyczerpaniu."

Tradycyjne techniki przetwarzania używają wielkie ilości kwasu siarkowego. Procesy te mają miejsce pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze. Niezwykle kosztowne jest, jak się okazuje, usuwanie powstałych odpadów chemicznych.

Dr Dave Robinson, lider w badaniach przetwórstwa mineralnego CSIRO opisuje proces, który angażuje do uzyskania niklu kwas azotowy. 95% odpadów po przetworzeniu może zostać ponownie wykorzystane, oszczędzając tym samym środowisko i pieniądze. Australia jest krajem szczególnie bogatym w lateryty.

„Pracujemy w bezpośrednim partnerstwie z firmą Nickel od ponad 3 lat. Nowe instalacje są ważnym krokiem w pełnym zrozumieniu procesu. Dostarczą one niezbędne dane, które potwierdzą nasze techniczne i ekonomiczne prognozy."

Według Debneya, koszty operacyjne procesu są o połowę mniejsze niż w przypadku dotychczas znanych technologii, a przy tym jest to najbardziej wydajna metoda ekstrakcji niklu z laterytów. Uważa się również, że tylko ona pozwala wydobyć nikiel z różnych typów rudy laterytowej.

„Wstępne badania na pełną skalę przyniosły pozytywne rezultaty. Jeśli nadal będą szły tak dobrze, będziemy w stanie rozwinąć ten przemysł w pełni już w 2016 roku.", powiedział.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
PACE Today
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także