Nowe spoiwo do spajania laserowego tkanek podczas operacji chirurgicznych stanie się alternatywą dla obecnie projektowanych materiałów oraz uszczelnień wykorzystywanych w chirurgii. Naukowcy opracowali do tego celu polipeptydowy kompozyt oparty na złocie.
Laserowe spawanie tkanek (LTW) łączy i uszczelnia naczynia krwionośne, elementy chrząstek stawowych, wątroby, dróg moczowy, etc. Podczas LTW nagrzewane są tkanki, które pod wpływem temperatury odkształcają się, umożliwiając wprowadzenie uszczelniacza. Dzięki tej technologii nie występują problemy z bliznami, a sama operacja staje się krótsza. Jednak podczas prac z jelitami, ciężko utrzymać odpowiednią szczelność. Poza tym materiały używane jako uszczelnienia mogą mieć zły wpływ na samopoczucie pacjenta oraz, nieraz, jego zdrowie. Naukowcy postanowili, więc opracować materiał, który zażegna ten problem.
Materiał, który opracowali należy do rodziny nanokompozytów plazmonicznych. Zawiera w swojej strukturze nanopręty ze złota – te zatopione są w specjalnej elastycznej osłonie. Podczas działania na materiał laserem, ten staje się tak szczelny, że nie pozwala na przedostawanie się nawet bakterii.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- nanowerk

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Osłony argonowe stali wysokostopowej i tytanu
OSŁONY ARGONOWE RUR I ARAMTURY ZE STALI WYSOKOSTOPOWEJ oraz TYTANU Stale wysokostopowe (nierdzewne, kwasoodporne, żaroodporne itp. oraz stopy...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-