
Naukowcy z amerykańskiego Northwerstern University opracowali innowacyjny polimer, którego struktura zakłada istnienie nanoprzedziałów. Zawarte między nimi substancje mogą być wielokrotnie usuwane i przywracane dzięki odpowiednim reakcjom chemicznym.
W tak wytworzonych lukach umieszczony może zostać konwencjonalny sztywny polimer lub miękki polimer supermolekularny, który jest niezwykle reaktywny. Tego typu materiał raz wykorzystany może być regenerowany, pojawiając się z każdą taką próbą w tym samym miejscu. Dodatkowo opracowana struktura z nanoprzedziałami jest elastyczna, dzięki czemu spełnia funkcje podobne do tych obserwowanych w tkankach organizmów żywych. Polimer stworzony na Northwerstern University posiada szkielet o przekroju w kształcie gwiazdy. Ramiona gwiazdy tworzą helisę, w której wyżłobieniu umieszczany jest miękki polimer supermolekularny.
Materiał rozpoczyna nowy etap w rozwoju polimerów, tworząc nurt polimerów hybrydowych. Naukowcy dzięki niemu będą w stanie tworzyć materiały, które reagują na bodźce zewnętrzne. Obecnie trwają prace nad sztucznymi mięśniami opartymi właśnie o takie struktury. Środowisko naukowe podkreśla jednocześnie rangę odkrycia. Polimery hybrydowe wytwarzane są bowiem w całkowicie nowy sposób. Jednocześnie kontrolowane są reakcje chemiczne zachodzące wewnątrz materiału oraz sposób łączenia się poszczególnych molekuł.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- kopalniawiedzy

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Spawarka laserowa Fanuci 3.0 i jej zalety
Czy interesujesz się spawaniem? A może pracujesz w tym zawodzie? Jeśli tak, być może słyszałeś o spawaniu laserowym. Jest to nowoczesna metoda...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-