Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2019-09-23  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-09-25
Rodzaje drutów spawalniczych do spawarek MIG MAG
Rodzaje drutów spawalniczych do spawarek MIG MAG

Na rynku jest wiele drutów spawalniczych do migomatów. Zwykle są one nawinięte na szpulę 5 kg lub 15 kg, ale różnią się średnicą, składem chemicznym, a także przeznaczeniem. Wybór odpowiedniego produktu zależy od grubości, a także rodzaju spawanego materiału. Poniżej opisujemy najczęściej wykorzystywane druty spawalnicze do spawarek MIG/MAG, odpowiednie do poszczególnych gatunków stali, jak i do napawania.

Czym jest metoda MIG/MAG?

MIG/MAG to metoda polegająca na spawaniu przy pomocy łuku elektrycznego, który wytwarza się między spawanym materiałem a topliwą elektrodą. Jej funkcję pełni drut podawany w sposób ciągły. Konieczne jest też zastosowanie gazu osłonowego, który zapewnia ochronę łuku i samego jeziorka ciekłego metalu.

Metoda MIG, czyli Metal Inert Gas, wykorzystuje gazy obojętne chemicznie, takie jak argon i hel. Wykorzystywana jest do spawania metali nieżelaznych (np. miedzi czy magnezu), jak też ich stopów. Z kolei w metodzie MAG (Metal Active Gas) używane są gazy aktywne chemicznie, może to być np. dwutlenek węgla. Służy ona do łączenia konstrukcyjnych stali niestopowych, niskostopowych oraz wysokostopowych.

Drut spawalniczy to element, bez którego spawanie metodą MIG/MAG nie byłoby możliwe. Wpływa on na komfort pracy, jak również jakość i trwałość spoiny. Trzeba pamiętać, że do spawania poszczególnych gatunków stali potrzebny jest inny drut. 

obraz_1.jpg

Druty spawalnicze Horda - https://www.hordawire.com/

Druty spawalnicze do stali niestopowych i niskostopowych

Stal niestopowa, inaczej węglowa, wyróżnia się tym, że zawartość określonych pierwiastków (takich jak glin, bor, chrom, mangan czy miedź) jest mniejsza od wyznaczonych wartości granicznych. Z kolei stal niskostopowa to taka, która poza węglem ma w składzie dodatki stopowe, ale ilość każdego z nich wynosi maksymalnie 1% całości. Do ich spawania metodą MIG/MAG najczęściej wykorzystuje się dwa rodzaje drutów:

  • ER70S-3,
  • ER70S-6.

Drut ER70S-3 zwykle stosuje się do spawania czystego materiału, bez rdzy i oleju. Pozwala on na uniknięcie tzw. wysp krzemowych, które czasami powstają na spoinie, nadając jej szklisty wygląd. Drut ER70S-6 wykorzystuje się do spawania stali z powierzchniowymi zanieczyszczeniami. Pozwala on na uzyskanie gładkiego przejścia ze spoiny do metalu, co często określa się mianem związania. W porównaniu do drutu ER70S-3, ER70S-6 może zapewniać nieco lepsze zwilżanie na brzegu spoiny.

Druty spawalnicze do stali wysokostopowych

W stali wysokostopowej zawartość pierwiastków (poza węglem) wynosi ponad 8%, a ich suma nie przekracza 55% całości. Druty, które wykorzystuje się do jej spawania, to przede wszystkim:

  • ER308LSi,
  • ER316LSi.

Mają one niewielką zawartość węgla i podwyższoną zawartość krzemu, co gwarantuje lepsze zwilżanie na brzegu spoiny. W przypadku, gdy chcemy zespawać stal wysokostopową ze stalą niskostopową, możemy wykorzystać drut ER309LSi. Znajdujący się w nim krzem zapewnia stabilność łuku i daje możliwość wykorzystania tzw. zwarciowej metody spawania, co poprawia wygląd spoiny.

Druty spawalnicze do napawania

Napawanie to metoda spawalnicza, która służy do regeneracji metalowych części oraz ich uszlachetniania. Polega ona na nadtopieniu powierzchni metalu, a następnie naniesieniu warstwy spoiny, w efekcie czego powstaje trwała napoina. Do napawania także niezbędne są druty, a najczęściej wykorzystywane są:

  • S FE8,
  • ER307.

Drut S FE8 służy do uzyskania powłok wykazujących odporność na ścieranie, korozję, a także odkształcenia wywołane dynamicznymi obciążeniami. ER307 to drut przeznaczony do spawania stali trudnospawalnych. Zwykle wykorzystuje się go do wytworzenia warstwy buforowej w metodzie napawania utwardzającego.

Wybierając drut spawalniczy, należy też zwrócić uwagę na jego średnicę. Musi być ona dopasowana do grubości materiału oraz pozycji spawania, a najczęściej mieści się w zakresie 0,6 - 2 mm.

Kategoria komunikatu:

Z życia branży

Źródło:
HORDA WIRE
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także