Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-08-31  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-08-31
Spotkanie sztuki, designu i przemysłu
plakat PL
plakat PL

Już wkrótce wnętrze Galerii El w Elblągu wypełnią oryginalne dzieła sztuki wykonane przez elbląskie zakłady produkcyjne. W ten sposób przedstawiciele typowo technicznych branż udowodnią, że potrafią wykreować również coś artystycznego. Grupa JetSystem sięgnęła po geometryczne wizje dwóch artystów, dzięki technologii waterjet dzieła wymalowane na płótnie znajdą swoje odzwierciedlenie w kamieniu.

W pierwszych dniach września w elbląskiej galerii sztuki zorganizowana zostanie wystawa designEl. Zamierzeniem organizatorów ekspozycji było połączenie przemysłu ze sztuką oraz zaprezentowanie szerokich możliwości firm produkujących -  jak się okazuje - nie tylko meble, blaty kuchenne i inne elementy wyposażenia wnętrz, ale też sztukę użytkową.
- W Galerii El zaprezentują się elbląskie firmy produkcyjne pośrednio, bardziej lub mniej, związane z branżą kreatywną. Firmy, które współuczestniczą w tworzeniu designu, współpracują z architektami i projektantami, dostarczają albo same materiały, albo już gotowe elementy - wyjaśnia Adriana Ronżewska-Kotyńska, architekt z Atelier Hoffmann, organizator eventu.

Świętująca w tym roku 50-lecie elbląska galeria sztuki nawiązuje do niezwykłego wydarzenia sprzed prawie pół wieku - pierwszego Biennale Form Przestrzennych. W 1965 roku w halach elbląskich Zakładów Mechanicznych „Zamech" powstały oryginalne rzeźby, które do dziś zdobią przestrzeń miasta. Stalowe formy przestrzenne zaprojektowali artyści polscy i zagraniczni  m.in. Henryk Stażewski, Magdalena Więcek-Wnuk, Lech Kunka, Tihamer Gyarmathy, Andrzej Matuszewski, Zbigniew Książkiewicz, Julian Boss-Gosławski, Ewerdt Hilgemann, Gerard Kwiatkowski.

Wystawa designEl jest kontynuacją tej myśli. Na wystawie nie pojawią się jednak elbląskie formy przestrzenne, a nietypowa rekonstrukcja kolekcji dzieł geometrycznych eksponowanych obecnie w Galerii El. Grupa JetSystem zaprezentuje dwie prace w kamieniu. Autorami oryginałów są Ryszard Winiarski (przestrzenna kompozycja czarno-białych sześcianów o wymiarach 50x50 milimetrów) i Yahha Gabor Youssuf (układ trzech kolorowych figur geometrycznych).
Wykonane z kilku rodzajów kamienia naturalnego (marmur, granit) i konglomeratu prace mają charakter typowo dekoracyjny.
Tak małe i delikatne elementy zostały wykonane dzięki doskonałemu parkowi maszyn OMAX. Innowacyjna technologia waterjet pozwala na precyzyjne cięcie dużych formatów, ale także najdrobniejszych nawet detali z trudnego do obróbki materiału, jakim jest właśnie kamień.
- Zawsze chętnie bierzemy udział w wydarzeniach, dzięki którym możemy prezentować szerokie możliwości technologii waterjet. Nie każdy jeszcze zdaje sobie sprawę, że maszyny do cięcia wodą doskonale sprawdzają się nie tylko w produkcji typowo technicznych części, ale też z powodzeniem mogą być wykorzystywane do tworzenia sztuki użytkowej, designerskich detali i innych elementów dekoracyjnych - mówi Remigiusz Filipiak, wiceprezes grupy JetSystem.

Kamienne dzieła można obejrzeć na wystawie designEl w Centrum Sztuki Galeria El w Elblągu od 1 do 2 września, w godzinach 12-20 (podczas Elbląskiego Święta Chleba). Wstęp wolny.

(gz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Grupa JetSystem
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także