
Wiele dzisiejszych komponentów samochodowych musi być zmontowanych z dużej ilości mniejszych elementów, by mogły zostać z powodzeniem zainstalowane w samochodzie. Wykonane z wielowarstwowych tworzyw sztucznych części posiadają skomplikowaną geometrię, przez co ich ręczny montaż jest nieraz niezwykle trudny. Firma BF-Maschinen z Niemiec postawiła stawić temu problemowi czoło.
Do montażu zbiorników gazu oraz przewodów paliwowych, firma opracowała system, który automatycznie wykonuje operację spawania dwóch elementów z tworzywa. W celu realizacji tego zadania, każda indywidualna część jest podgrzewana i dociskana do siebie, a następnie całość zostaje pozostawiona do ochłodzenia.
Jeżeli obie części nie zostaną ze sobą połączone w odpowiedni sposób, grozi to nieszczelnością układu paliwowego. Aby je do siebie dopasować, firma wykorzystała system widzenia maszynowego, który jest w stanie dokładnie określić ustawienie poszczególnych części przed spawaniem oraz po tym procesie.
Po zainstalowaniu elementów w automatycznym systemie montażu, dopasowane są płaszczyzny styku, w taki sposób, aby zapewnić dobrą jakość spoiny. Dzięki temu, sam pomiar systemem wizyjnym może być o wiele bardziej dokładny.
W trakcie pracy, światło lasera rzutowane jest na wlot zbiornika gazu i przewody paliowe. Samo-kalibrujący system otrzymuje dokładne dane niezależnie od orientacji w przestrzeni danych elementów.
Widoczne obrazy są przesyłane do komputera, który mierzy stopnie nachylenia kołnierza zbiornika, interpretując tym samym dopasowanie elementów. Jeżeli któryś z nich należy poprawić, system informuje o tym sterownik PLC, który ponownie uruchamia maszynę. Wizja maszynowa sprawdza również, czy każdy element jest należycie nagrzany przed spajaniem. Gdy dana część została właściwie dogrzana, odzwierciedla się to w ilości odbitego światła lasera.
System opracowany przez niemiecką firmę jest jednym z wielu, ale pokazuje, w jaki sposób radzić sobie ze zmieniającym się rynkiem motoryzacji.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- vision-systems

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Osłony argonowe stali wysokostopowej i tytanu
OSŁONY ARGONOWE RUR I ARAMTURY ZE STALI WYSOKOSTOPOWEJ oraz TYTANU Stale wysokostopowe (nierdzewne, kwasoodporne, żaroodporne itp. oraz stopy...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-