Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2022-09-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2022-09-27
Z czego zrobione są pasy płaskie?
Z czego zrobione są pasy płaskie?

Maszyny wszelkiego rodzaju nie mogłyby zaspokoić potrzeb współczesnego przemysłu, gdyby nie pasy płaskie napędowe oraz transportowe. Ale jak są one zbudowane? Jakie posiadają właściwości techniczne? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Ogólne zastosowanie pasów płaskich

Pasy napędowe płaskie są niezawodne przy ogromnych szybkościach pracy w najbardziej wydajnych maszynach, gdzie istnieje potrzeba nieustannego przenoszenia wyjątkowo dużych mocy. Pasy płaskie są więc niezbędne wszędzie tam, gdzie jest konieczność ciągłego używania układów napędowych wieloosiowych, krzyżowych i stycznych. Również zapotrzebowanie na dobre cechy transportowe wymusza stosowanie pasów płaskich. Innymi słowy, sprzęt tego typu ma bardzo szerokie zastosowanie w niemalże wszystkich gałęziach gospodarki. Przetwórnie spożywcze, lotniska, wielkie fabryki czy zakłady obróbki drewna. Na każdym kroku możemy znaleźć jakieś miejsce, gdzie są w użyciu pasy płaskie.

Budowa pasów płaskich

Zwykłe pasy płaskie składają się z tylko jednej warstwy, którą jest okładzina cierna dająca możliwość przenoszenia napędu jedną lub dwiema stronami pasa. To w zupełności wystarczy do zaspokojenia podstawowych potrzeb przemysłowych. Jednak w produkcji są również pasy wielowarstwowe oraz zmodyfikowane pod konkretne wymagania. Rzecz w tym, że unikalne i specjalistyczne warunki pracy wymagają specjalistycznych rozwiązań. Jednak technologia wytwarzania takiego sprzętu umożliwia dostosowanie go do indywidualnych zamówień.

Niemniej ciągno, czyli rdzeń pasa, to w dużej mierze tkanina poliestrowa, taśma poliamidowa albo kord aramidowy. Materiał okładziny ciernej z kolei opiera się na zastosowaniu termoplastycznego poliuretanu lub syntetycznego elastomeru albo folii poliamidowej. Również guma i skóra naturalna jest do tego celu wykorzystywana.

Wszystko zależy bowiem od przeznaczenia pasów płaskich. Czy ma to być napęd w urządzeniach służących do cięcia, czy transport mięsa w przetwórni? Czy chodzi o pracę w warunkach suchych na tartaku, czy w wysokich temperaturach podczas produkcji wyrobów metalurgicznych? Czy pasy mają być odporne na smary i oleje, czy może chodzi bardziej o długotrwałe rozciąganie oraz cichobieżność? Odpowiedzi na te pytania determinują konstrukcję oraz skład materiałowy pasów płaskich.

Zachęcamy do wizyty na stronie https://www.whm.pl/oferta/pasy-plaskie/, gdzie znaleźć można więcej informacji na temat pasów płaskich oraz aktualnej oferty tego rodzaju produktów dostępnych dla polskich przedsiębiorstw.

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także