Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-04-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-04-27
Laser plazmonowy sterowany w czasie rzeczywistym
Laser plazmonowy sterowany w czasie rzeczywistym
Laser plazmonowy sterowany w czasie rzeczywistym

Efektem prac badaczy z Uniwersytetu Duke oraz Uniwersytetu Northwestern jest laser plazmonowy, którego pracą można sterować w czasie rzeczywistym.

Osiągi tradycyjnych laserów są ograniczone limitem dyfrakcyjnym. Pozwala on emitowanej wiązce skupić się maksymalnie w połowie długości przenoszonej fali świetlnej. Taka zasada nie odnosi się jednak do jednej z grupy laserów, zwanej laserami plazmonowymi.

Największą wadą takich konstrukcji jest jednak fakt, iż ich ośrodkiem czynnym jest ciało stałe – a przynajmniej było do tej pory. Wspomnianym naukowcom udało się bowiem wykorzystać do budowy tego typu lasera ciecz, co z kolei wpłynęło na możliwość wpływania na parametry pracy lasera podczas trwania emisji wiązki.

Nowy laser opiera się o macierz ze złota, w której wydrążone zostały nanoskalowe wnęki wypełnione cieczą pełniącą rolę ośrodka czynnego. Stanowi ją tusz, którego indeks refrakcyjny ma wpływ na długość światła emitowanego przez laser. Nowa konstrukcja posiada dwie bezcenne zalety. Tusz można łatwo rozprowadzać w rozpuszczalnikach, co pozwala na bardzo szybką zmianę parametrów pracy lasera. Ponadto natura ciekłego ośrodka czynnego pozwala w łatwy sposób dostarczyć go do wnętrza lasera.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
kopalniawiedzy
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (2)

  • stary wyjadacz

    2015-05-11 10:59

    Andrzej, branżowe słownictwo na branżowej stronie. Dla mnie OK.

  • Andrzej Żurawski

    2015-05-08 08:41

    Wszystko fajnie,informacja ciekawa ale wymaga przetłumaczenia na język polski ogólnozrozumiały.-bo w tej fomie przypomina napuszony bełkot. Dla ułatwienia podaję terminy wymagające tłumaczenia (coś jak przyprawa do pieczeni aby była strawna );1)plazmona 2) czas rzeczywisty 3)limitem dyfrakcyjnym 4)ośrodek czynny 5) macierz 6)indeks refrakcyjny 7)natura ciekłego ośrodka czynnego Czyli sumując -połowa artykułu wymaga tłumaczenia

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także