
Cztery lata temu, Russ Kappius, entuzjasta rowerów górskich, zdobywca sześciu tytułów Masters w wyścigach, geofizyk i software developer, padł ofiarą obsesji na punkcie piast rowerowych. To czego chciał, to większa szybkość i czas reakcji. Nie wiedział jednak, w jaki sposób je osiągnąć. Pewnego dnia jednak, zainspirowany mailem od jednego z dostawców części rowerowych, wpadł na genialny pomysł.
„Przeprowadziłem analizę patentową i szybko zdałem sobie sprawę, z tego, że nie było nikogo przede mną.", powiedział Kappius. Po wypracowaniu projektu dla nowej piasty z przekładnią, Kappius opatentował ją i zaczął szukać sposobu jej wytwarzania.
Jedną z barier dla przedsiębiorczości jest właśnie technologia. Kappius we współpracy z synem starał się jak najszybciej znaleźć efektywne metody tworzenia swojej piasty, by móc przy tym utrzymać odpowiedni poziom konkurencyjności.
Pod koniec 2011 roku, wynalazca odkrył metodę bezpośredniego laserowego spieku metali (DMLS), którą oferuje niemiecka firma EOS GmbH. Technologia sprostała precyzyjnym wymaganiom projektu, skutecznie tworząc kluczowe elementy.
Po wykonaniu pierwszego prototypu i zamontowaniu go we własnym rowerze, Kappius wygrał kolejny wyścig. Piasta przeszła od tamtej pory wiele pętli projektowych. Zastosowanie DMLS pozwoliło skrócić czas ich trwania i niemal od razu testować ją na rzeczywistym obiekcie. Dzięki niej entuzjasta może teraz wytwarzać elementy, które wcześniej pochodziły od innych poddostawców, zyskując przy okazji elastyczność.
Łatwość produkcji kształtów o skomplikowanej geometrii daje technice DMLS niezwykłe możliwości. W związku z tym, że materiałem spiekanym są różnego rodzaju stopy, jak np. stal narzędziowa, właściwości mechaniczne detali stoją przy tym na bardzo wysokim poziomie.
Obecnie Kappius dostarczył już 100 piast wytwarzanych tą techniką. Do końca 2014 roku planuje umieścić ich na rynku 4 razy więcej.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- industrial-lasers

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Co to jest obróbka skrawaniem i jakie materiały można do tego użyć?
Obróbka skrawaniem to jedna z najważniejszych technik produkcji dużych oraz małych, precyzyjnych elementów, stosowana w przemyśle metalowym i nie...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-