Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-11-05  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-11-05
Manualne cięcie laserowe
Manualne cięcie laserowe
Manualne cięcie laserowe

Aby sprostać wymaganiom, jakie napotyka się podczas likwidacji placówek nuklearnych, brytyjska firma TWI od 2009 roku rozwija laserowe metody cięcia rur. Teraz przedstawiła ręczne urządzenie przeznaczone do tego celu o mocy aż 5kW.

Metalowe rury stanowią duży procent zanieczyszczonego materiału, który musi zostać usunięty po wycofaniu z użytku elektrowni jądrowej. Cięcie laserowe oferuje korzyści podczas ich usuwania ze względu na możliwą do osiągnięcia wysoką prędkość skrawania i mały stopień rozprzestrzeniania się skażonego materiału. Poprzednie systemy były zasadniczo nieporęczne i niewygodne, a ich geometria nie nadawała się do współpracy ze złożonym środowiskiem elektrowni jądrowej.

Ręczny laser TWI wykorzystuje wiązkę generowaną przez IPG Photonics YLS-5000. Ten laser iterbowy może być połączony do źródła za pomocą setek metrów przewodu optycznego, co czyni to rozwiązanie niezwykle mobilnym.

Cięcie laserem podczas prac rozbiórkowym różni się od znanego nam procesu wytwarzania. Dotychczas przeprowadzono bardzo mało badań na temat cięcia już zainstalowanych rur. Z reguły bowiem, obracają się one podczas skrawania. Inżynierom z TWI sztuka ta jednak się powiodła. Ich urządzenie jest w stanie przeciąć 6-calową rurę ze stali nierdzewnej o grubości ścianki 1,5mm w mniej niż 30 sekund.

Możliwości systemu zostały przedstawione na poniższym wideo.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
gizmag
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także