Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-12-19 | Ostatnia aktualizacja: 2008-12-19
Nagroda dla neodymowego lasera bezpiecznego dla ludzkiego oka

Nagroda dla neodymowego lasera bezpiecznego dla ludzkiego oka
Walter Lubeigt z Instytutu Fotoniki Strathclyde otrzymał indywidualną nagrodę 2,5 tysiąca funtów oraz 40 tysięcy funtów dla uniwersytetu na pracę nad bezpiecznymi dla oka diamentowymi neodymowymi laserami ramanowskimi.
Lubeigt pracuje nad techniką zmiany w niedrogich przemysłowych laserach neodymowych długości fal z jednego mikrona do bezpiecznego dla ludzkiego oka 1,5 mikrona. Operując taką długością fali, lasery nie mają możliwości penetracji rogówki, co pozwala ochronić siatkówkę przed promieniami.
Istnieją lasery erbowe, które świecą światłem bezpiecznym dla oka, jednakże technologia ta nie jest tak rozwinięta jak laserów neodymowych.
Lubeigt pracuje aktualnie nad diamentowymi laserami ramanowskimi o fali ciągłej (CW). Jak dotąd, udało mu się osiągnąć falę o długości 1,2 mikrona. Pieniądze z nagrody posłużą do dalszego udoskonalania technologii.
Lubeigt współpracuje przy projekcie z Alanem Kempem i Davidem Burnsem, obaj również z Instytutu Fotoniki Strathclyde.
W konkursie, oprócz Lubeigta, nagrodę zdobył, między innymi, Nicholas Smart z Aberdeen, który otrzymał tysiąc funtów za koncepcję skoordynowanego pozycjonowania oraz systemu rozpoznania opierających się na laserach.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- The Engineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Wycinarki laserowe - jak to działa?
Wycinarki laserowe pozwalają na cięcie elementów, ale i wykonanie precyzyjnego grawerowania czy znakowania. Dlatego znajdują sprawdzają się równie...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-