
Ubrania zmieniające kolory oraz bardziej elastyczne światłowody mogą stać się faktem po stworzeniu materiału, który zmienia barwę, gdy jest rozciągany.
Badacze z Exter, Cambridge oraz Harvardu opracowali elastyczne włókna, inspirując się południowoamerykańską odmianą jagód, które odbijają światło w charakterystyczny dla siebie sposób.
Mikrostruktura polimerowa włókien pozwala odbijać światło o różnych długościach fal, w zależności od grubości, która zależy, z kolei, od stopnia jej rozciągnięcia.
Profesor Peter Vukusic, jeden z badaczy Exeter, uważa, że włókno może znaleźć zastosowanie w budowie światłowodów PCF, które wychwytują światło w swoim wnętrzu ze względu na swą strukturę.
„Zważywszy na to, że tradycyjne światłowody PCF wykonane są ze szkła, krzemu lub innych podobnych materiałów – nie da się ich rozciągnąć. Włókna, które badamy wręcz przeciwnie; ponadto możemy sterować absorbowanym przez nie poziomem światła."
Włókna wykonane są z dwóch polimerów o strukturze inspirowanej owocami mararitaria nobilis. Są na siebie nałożone, a następnie walcowane w cylindry o średnicy dziesiątków mikronów.
Górne i dolne warstwy oddzielnie od bijają światło, wynikowe wiązki światła interferują ze sobą wytwarzając jasne światło, które zmienia barwę pod wpływem rozciągania walców.
Zespół wierzy, że w najbliższym czasie uda się sprawnie przeskalować i skomercjalizować przedmiot ich badań.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- theengineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Nowoczesne spawarki laserowe. Dlaczego czas postawić na spawanie światłowodem?
Nowoczesne spawarki laserowe. Dlaczego czas postawić na spawanie światłowodem? Spawarki laserowe to nowoczesność, za którą idzie prostota obsługi,...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-