
Inżynierowie z Fraunhofer Institute for Chemical Technology opracowali nową technikę tworzenia tworzyw sztucznych wzmacnianych włóknem węglowym (CFRP), która może stanowić klucz do opłacalnej produkcji małoseryjnej.
Obecnie produkcja CFRP często wiąże się z angażowaniem dużego i skomplikowanego oprzyrządowania, a przejście kompozytu przez wszystkie cykle cieplne jest bardzo czasochłonne. Nowe podejście naukowców z Fraunhofera opiera się jednak o promieniowanie podczerwone, które skierowane jest bezpośrednio na materiał w warunkach próżni.
Badacze postanowili, że na ściany form w tym przypadku najlepiej nada się materiał przepuszczający promieniowanie podczerwone w żądanym przez nich zakresie długości fali. Pozwoli to uniknąć efektów rozszerzalności cieplnej form. W rezultacie części, które utwardzane są w konwencjonalnym procesie variotherm przez kilka godzin, na bazie nowego procesu mogą być wykonane w czasie krótszym niż 60 sekund.
Nowy sposób jest szybszy, bardziej efektywny i bardziej oszczędny energetycznie niż dotychczas dostępne techniki formowania. Obróbka cieplna w próżni chroni materiał, ponieważ tworzywo nie utlenia się w żaden sposób. Sprawia to, że proces jest bardzo stabilny i stosunkowo łatwy w aplikacji. Co ciekawe, wszystkie formy promieniowania elektromagnetycznego są odpowiednie do ogrzewania CFRP w taki właśnie sposób – nawet mikrofale.
Następnym krokiem badaczy jest pozbycie się z procesu technologicznego środka oddzielającego, który jest obecnie używany do usuwania części CFRP z form.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- theengineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Centrum Maszyn CNC
Technologia laserowa, tak szeroko stosowana w coraz większej ilości dziedzin przemysłu, daje ogromne możliwości obróbki metalu, w tym także metali...
-
-
-
-
-