Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-12-25  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-12-25
Obróbka szkła laserem ma duży potencjał
Obróbka szkła laserem ma duży potencjał
Obróbka szkła laserem ma duży potencjał

Na warsztacie w Laser Zentrum w Hannoverze o nazwie „Laser Processing of Glass Materials" ponad 70 naukowców, użytkowników i producentów wymieniło się pomysłami na temat aktualnej sytuacji i tendencji w zakresie obróbki szkła za pomocą lasera w wielu obszarach przemysłowych.

Tak jak w przeszłości, laser ma wysoki potencjał we wszystkich obecnych obszarach technologicznych, na przykład przy produkcji wyświetlaczy dla telefonów komórkowych, w których potrzeba montować coraz cieńsze hartowane szkło, które musi być precyzyjne wycięte bez jego jakiegokolwiek uszkodzenia.

Ultrakrótkie lasery impulsowe (USP) stanowią obiecuje narzędzie do jego zastosowania. Są już w stanie zapewnić wysoką jakość cięcia przy prędkości powyżej 500 mm/s. Naukowcy i producenci intensywnie pracują nad zwiększeniem szybkości przetwarzania i jednoczesnym zagwarantowaniem wysokiej jakości przetwórstwa cienkiego szkła. Jeśli uda im się sprostać rosnącym wymaganiom, USP zostanie wprowadzone do obróbki szkieł dla wyświetlaczy o różnej charakterystyce materiałowej.

Procesy strukturyzacji laserowej i wiercenia materiałów szklanych wykorzystywanych do budowy elewacji i wnętrz są również niezwykle interesujące. Szkło płaskie służy w takich zastosowaniach jako element , lub grupa funkcyjna – na przykład powierzchnia antypoślizgowa w łazienkach. Naukowcy stoją obecnie w obliczu wyzwania, jakim jest rozwój innowacyjnych, wysokiej mocy laserów, które będą bardziej ekonomiczne dla obróbki wielkopowierzchniowego szkła płaskiego.

Oprócz procesów cięcia, coraz większe znaczenie mają różne odmiany spawania laserowego. Wymagania nałożone na wytrzymałość laserowych spawów dla kwarcu i szkła borokrzemowego zostały już spełnione przez nowoczesne technologie. Naukowcy pracują obecnie nad optymalizacją kosztów procesów oraz obniżaniu skutków efektów cieplnych spawania. Należy również znacznie rozszerzyć możliwości jego aplikacji, chociażby do materiałów o skomplikowanej geometrii.

Wykłady i dyskusje podczas warsztatów wykazały, że obróbka laserowa materiałów szklanych ma wielki potencjał. Wśród wykładowców i uczestników byli przedstawiciele z zakresu produkcji, którzy przedstawili różne systemy, od ekscymerowych do laserów femtosekundowych. Skonfrontowali swoją praktyczną wiedzę ze środowiskiem akademickim, co pozwoli im na efektywniejszy rozwój technologii.

Warsztat jest organizowany od 2010 roku przez Laser Zentrum Hannover (LZH) oraz Bavarian Laser Center GmbH. Na przemian odbywa się w Erlangen lub w Hanowerze.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
industrial-lasers
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także