Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-12-14 | Ostatnia aktualizacja: 2009-12-14
Pole magnetyczne wykorzystywane do cięcia stali

Pole magnetyczne wykorzystywane do cięcia stali
Przy współpracy z wieloma partnerami, w tym Volkswagenem, naukowcy z Fraunhofer Institute for Machine Tools and Forming Technology w Chemnitz, opracowali inną metodę wykonywania otworów w blachach stalowych. Dr Verena Kräusel, kierowniczka badań, wyjaśnia: “Nowa metoda oparta jest na technologii impulsów elektromagnetycznych (EMPT – ElectroMagnetic Pulse Technology), którą dotąd wykorzystywano głównie do kształtowania rurek aluminiowych. Zmodyfikowaliśmy ją tak, aby nadawała się do cięcia nawet najtwardszej stali.”
O ile wykonanie otworu przy użyciu lasera zajmuje około 1.4s, to w technologii EMPT taki sam otwór wymaga tylko 0.2s. Poza tym w przypadku nowej metody nie ma konieczności wykańczania otworów ani wymiany zużytych narzędzi.
Generatory pulsów zawierają cewkę, baterię kondensatorów, układ ładowania i przełączniki wysokoprądowe. Gdy przełącznik zostaje załączony, kondensatory rozładowują się przez cewkę w przeciągu milisekund, wytwarzając impuls o dużym natężeniu. Cewka przekształca energię zgromadzoną w kondensatorach na energię pola magnetycznego, które uderza w blachę. Musi być ono na tyle silne, żeby wybić w stali otwór. „Ciśnienie wywierane na materiał wynosi około 3500 bar – to tak, jakby na paznokciu postawić 3 nieduże samochody” mówi Kräusel. Naukowcy opracowują teraz cewki umożliwiające wykonywanie otworów o różnej geometrii.
(bj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Fraunhofer.de

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Precyzja i nowoczesność – maszyny laserowe CNC w produkcji przemysłowej
W dynamicznym świecie przemysłu, gdzie jakość i precyzja są kluczowe, maszyny laserowe CNC odgrywają niezwykle ważną rolę. Łącząc innowacyjne...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-