
AddSteel NRW Leitmarkt to projekt koordynowany przez SMS group GmbH, którego celem jest digitalizacja przemysłu stalowego. W jego ramach zostaną opracowane nowe, dostosowane do funkcji materiały stalowe do wytwarzania części. Głównym polem zainteresowania projektu jest kwalifikacja opracowanych materiałów do metalicznego procesu drukowania 3D, tzw. laserowej fuzji proszków (LPBF), w Fraunhofer Institute for Laser Technology ILT w Aachen.
Jednym z problemów producentów stali w Niemczech jest ciągły spadek sprzedaży. Wcześniej próbowano zwiększać wydajność przez modyfikację procesów produkcyjnych i sprzętu. Teraz uwaga skupia się bardziej na przetwarzanych stopach, które mogą oferować nowy potencjał przewagi konkurencyjnej.
Nie tylko spadek wydajności jest powodem, dla którego przemysł stalowy potrzebuje nowych materiałów. Musi także sprostać coraz bardziej złożonym wymaganiom klientów, którzy poszukują produktów do stworzenia konkretnego przedsięwzięcia, na przykład lekkich i odpornych na zderzenia komponentów dla sektora motoryzacyjnego.
Tutaj właśnie do gry wchodzą techniki wytwarzania przyrostowego, takie jak fuzja laserowa sproszkowanego pyłu (LPBF). Dzięki nim można poprawić funkcjonalność komponentów przy użyciu danych cyfrowych. Problemem pozostaje jednak fakt, że odpowiednich materiałów, które umożliwiłyby dodatkowe wytwarzanie komponentów w procesie LPBF bez tworzenia pęknięć lub defektów, albo nie ma, albo nie są dostępne na skalę przemysłową.
Aby rozwiązać ten problem czterej partnerzy, w tym Fraunhofer ILT w Aachen uruchomili projekt AddSteel. Zdecydowano się opracować stopy w systemie iteracyjnym, połączonym ze zmianami procesu i sprzętu LPBF. Wstępne wyniki badań będą dostępne dla każdego. Zainteresowane osoby będą mogły je poznać na konferencji i wystawie na temat produkcji części i nowej generacji inteligentnej produkcji przemysłowej, która odbędzie się w Frankfurcie nad Menem w listopadzie tego roku.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- ilt.fraunhofer.de; innovations-report.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Centrum Maszyn CNC
Technologia laserowa, tak szeroko stosowana w coraz większej ilości dziedzin przemysłu, daje ogromne możliwości obróbki metalu, w tym także metali...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-