Chemicy z Syracuse University College of Arts and Sciences opracowali metodę syntezy nanomateriałów z materiałami wykonanymi ze żelaza.
Ich odkrycie może zmienić sposób manipulacji nad ich formą i strukturą. Szczególnie skorzystać mogą na tym technologie wykorzystywane do magazynowania gazu, katalizy heterogenicznej oraz akumulatory litowo-jonowe.
Dotychczas naukowcy wykorzystywali wiele metod chemicznych do sterowania reakcją jonów metali rozmaitych stopów z nanomateriałami. Teraz, możliwa jest ich większa kontrola, dzięki pracy na cząsteczkach rzędu kilku nanometrów.
Dzięki nowej technologii udało się osadzić niezwykle cienką powłokę chromu bezpośrednio na żelaznym rdzeniu. Charakterystyczna struktura powierzchni pozwala zbliżyć się pokrytemu żelazu do pewnych rodzajów stali nierdzewnej. W związku z tym, że stal nierdzewna jest odporna na utlenianie, naukowcy chcą w następnym kroku pracować nad osiągnięciem analogicznych właściwości z użyciem nanopowłok. Ich zdaniem jest na to szansa, ponieważ powłoka żelazowo-chromowa wykazuje nietypowe reakcje z tlenem.
Dzięki tworzeniu nowego typu materiałów opartych o rdzeń oraz powłokę stopową, znaleziono całkiem nowe zastosowanie inżynierii nanomateriałowej. Stanowi to nową szansę dla tworzenia wytrzymałych i tanich struktur.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- theengineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
FANUCI – optymalne rozwiązanie do manualnego spawania laserowego
FANUCI jest marką własną firmy Centrum Maszyn CNC. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i współpracy z liczącymi się producentami z branży...
-
-
-
-