Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-10-05   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-10-05
Technologia druku 3D przyspiesza produkcję w nanoskali
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Naukowcy z Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) i The Chinese University of Hong Kong opracowali technikę druku 3D w nanoskali, dzięki której małe struktury mogą być wytwarzane 1000 razy szybciej niż przy zastosowaniu konwencjonalnych technik litografii dwufotonowej (TPL).

Obecne techniki przekształcania materiałów fotopolimerowych z cieczy w ciała stałe wykorzystują pojedynczą plamkę światła o dużej intensywności. Ponieważ trzeba zeskanować całą złożoną strukturę, jest to proces bardzo czasochłonny. Badacze zastosowali milion punktów jednocześnie, co znacznie przyspieszyło proces.

Aby tego dokonać użyli oni maski cyfrowej podobnej do tej stosowanej w projektorach do tworzenia zdjęć i filmów. Każdą warstwę wytworzonej struktury utrwala 35-femtosekundowy rozbłysk. Technika ta (FP-TPL) pozwala zatem wytworzyć strukturę, której wyprodukowanie tradycyjnymi metodami zajęłoby kilka godzin, w czasie zdecydowanie krótszym.

Chris Spadaccini, dyrektor Centrum Inżynierii Materiałów i Produkcji w LLNL, powiedział: „Opracowany system jest przełomem druku w nanoskali, który umożliwi osiągnięcie niezwykłej wydajności materiałów i struktur w elementach użytkowych".

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
phys,org; news,gatech.edu
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :