
Wykorzystanie lasera w celu drążenia skał w przemyśle naftowym i gazowym było przedmiotem dyskusji od wielu lat, odkąd udało się opracować lasery wysokich mocy. Pierwszą wiertarkę CO2 do tego celu zaczęto rozwijać w 1960 roku, ale uznano wtedy, że technologia jest zbyt złożona, by ją można było praktycznie stosować.
Ramona Graves z Colorado School of Mines, niszcząc skałę z pomocą zaawansowanego lasera chemicznego, wykazała, że istnieje potencjał dla wiercenia laserowego skał. Opracowała także teoretyczną możliwość wykorzystania do tego celu lasera diodowego dużej mocy.
Technologia jest w trakcie rozwoju, przez co, póki co nie jest możliwa jej komercjalizacja. Jednak możliwe, że do tego celu może zostać wykorzystany laser o mocy 10kW firmy IPG Photonics. Firma ściśle współpracuje z Colorado School of Mines, więc na efekty z pewnością nie będzie trzeba długo czekać.
Wykorzystanie lasera w obróbce skał pozwoli zwiększyć prędkość ich urabiania i może znaleźć w przyszłości zastosowanie w tworzeniu odwiertów geotermalnych.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- industrial-lasers

Komentarze (0)
Czytaj także
-
FANUCI – optymalne rozwiązanie do manualnego spawania laserowego
FANUCI jest marką własną firmy Centrum Maszyn CNC. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i współpracy z liczącymi się producentami z branży...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-