
Europejski projekt PolyBright miał na celu poszerzenie granic spawania laserowego polimerów wiązką o wysokiej jasności. Niedawno prace nad nim zostały zakończone, a światło dzienne ujrzały jego efekty.
Podczas trwania projektu powstały trzy spawarki laserowe oparte o lasery światłowodowe. Bedzie je można zobaczyć w dniach 16-23 października na targach K 2013 w Düsseldorfie.
Pierwszy z prototypów jest stworzony do elastycznego spawania maskowego i został opracowany przez Leister Technologies ze Szwajcarii. Pozwala on zmieniać kontur spoiny w przeciągu kilku minut, dzięki zastosowaniu lustra opartego o technologię LCoS (Liquid-Crystal-on-Silicon). Ponadto, spawarka posiada wbudowany skaner oraz system kształtujący wiązkę. Spolaryzowane światło lasera ma długość fali 1070 nm, a maksymalna moc jaką posiada to 70W.
Drugą maszyną jest QSLW opracowane przez Cencorp z Finlandii. Może być stosowana w rozmaitych metodach spawania polimerów (konturowego, konturowego TWIST oraz quasi-symultanicznej). Jest też w stanie pracować na dużej powierzchni roboczej.
Trzecia spawarka to TWIST opracowana przez niemieckie konsorcjum Arges, IPG Photonics oraz Fraunhofer ILT. Wykorzystuje niestandardową wiązkę o długości 1567 nm, dzięki czemu możliwe jest spawanie nieprzejrzystych i kolorowych polimerów.
Do projektu PolyBright w październiku 2010 roku przystąpiło 18 krajów. Jego celem było opracowanie laserów wysokiej mocy o określonej długości fali, właściwej dla spawania polimerów. Komisja Europejska przeznaczyła na niego 6,6 miliona euro, a całkowity jego koszt wyniósł 10,2 miliona euro.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- optics.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Szkolenia z obsługi technologii laserowych – dla kogo?
Dla kogo organizuje się szkolenia z obsługi technologii laserowych? Na które szkolenia warto się zapisać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-