
Naukowcy z Centrum Laserowego w Hanowerze, w ramach wspólnego projektu HYBRILAS, opracowali innowacyjny proces spawania laserowego, który można wykorzystać do wolnego od defektów spawania jednostronnego blach aluminiowych do grubości do 12mm. Udało się to osiągnąć, wspomagając wiązkę lasera dwoma głowicami MIG/MAG.
Technologia wykorzystuje głowicę spawalniczą ScanTracker YW52 firmy Precitec. Zintegrowane lustra skanera laserowego, umożliwiają wiązce ruch wahadłowy wzdłuż i w poprzek kierunku spawu. Pozwala to na elastyczną kontrolę szerokości wiązki laserowej, co ma wpływ na odgórną determinacją szerokości spawu oraz pozwala na znaczne zwiększenie prędkości posuwu wiązki - nawet do 5-6 m/min.
Aby przyspawać inny element do blachy stalowej o grubości 30mm, konwencjonalna metoda MIG/MAG wymaga zgrzein pozycjonujących i około sześciu warstw spoiwa. Dzięki wykorzystaniu procesu hybrydowego możliwe jest wykorzystanie zaledwie dwóch do trzech warstw. Pierwszy spaw jest tworzony za pomocą nowej metody, która eliminuje potrzebę zastosowania zgrzein i funkcjonalnie zastępuje pierwsze cztery konwencjonalne spawy. Pozostałe dwa wykonane są wyłącznie techniką spawania łukowego. Nowa metoda pozwala przyspawać element o długości 1,5 m w ciągu jednej minuty, podczas gdy tradycyjnie wymagane jest ich aż dwanaście.
Projekt był częścią większego przedsięwzięcia MABRILAS, promującego badania nad laserowymi technikami łączenia materiałów.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- industrial-lasers

Komentarze (0)
Czytaj także
-
FANUCI – optymalne rozwiązanie do manualnego spawania laserowego
FANUCI jest marką własną firmy Centrum Maszyn CNC. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i współpracy z liczącymi się producentami z branży...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-