
Zespół badaczy ze Stanford University opracował nową technikę spawania nanodrutów na bazie fizyki plazmonu – za pomocą tylko jednego rozbłysku światła. Dzięki odkryciu zespół toruje drogę dla rozwijania łatwych i wieloseryjnych metod produkcji urządzeń elektronicznych, takich jak diody LED, komórki cienkowarstwowe, cienkie ogniwa słoneczne oraz dotykowe wyświetlacze.
Mark Brongersma, jeden z badaczy, wyjaśnił, że fale plazmonowe są generowane przez światło w miejscu spotkania się dwóch nanodrutów, gdy są one ułożone na krzyż. Jest to samoograniczający się proces, który kończy się zaraz po utworzeniu spawu.
Według Michaela McGehee, kolejnego z naukowców, bardzo istotną zaletą tego procesu jest to, że nie wpływa on na pozostałe przewody oraz podłoże. Ta bardzo dokładna zdolność grzewcza, poprawia znacznie efektywność energetyczną oraz prędkość spawania, podnosząc także nad nim kontrolę w nanoskali.
W tej technice, gdy poszczególne nanodruty, które leżą na sobie, zostaną oświetlone, zachowują się jak małe anteny, które ogniskują falę plazmonową w kierunku dolnego drutu, generując ciepło potrzebne do spawania. Poza dużą wydajnością produkcji, można tworzyć mocniejsze siatki z nanodrutów, co pozwala na tworzenie specjalnych elektrod związanych z przezroczystymi lub elastycznymi polimerami i tworzywami sztucznymi.
Aby zobrazować możliwości odkrycia, naukowcy stworzyli siatkę ze srebrnych nanodrutów, a następnie spryskali ją płynnym polimerem, tworząc zawiesinę, którą następnie naświetlili. Rezultatem była cienka przezroczysta warstwa materiału, zbliżona grubością do kartki papieru, który po zwinięciu zachowywał swoje właściwości elektryczne.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- azonano.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Polskie produkty i usługi ośrodka badawczego CBRTP mogą zrewolucjonizować rynek
Nakłady na innowacje oraz ich znaczenie w Polsce stale rosną. To one są siłą napędową rozwoju wielu małych i dużych firm oraz zwiększania...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-