
Naukowcy z Uniwersytetu w Rochester opracowali nowy metal hydrofobowy, który jest zwiastunem znaczących zmian w dziedzinie nauk o materiałach. Technika, która pozwoliła na jego stworzenie pozwoli na uzyskiwanie trwalszych oraz znajdujących szersze zastosowanie powierzchni hydrofobowych.
Projekt badawczy prowadzony był przez Chunlei Guo, profesora optyki i fizyki na Uniwersytecie Rochester oraz starszego naukowca Anatolija Vorobyeva. Badacze wspólnie opracowali proces, który dzięki długotrwałej obróbce laserem pozwala tworzyć na powierzchni metalu strukturę, która wykazuje niespotykane dotychczas właściwości hydrofobowe.
- Materiał jest tak silnie hydrofobowy, że spadająca nań woda w zasadzie się od niego kilkukrotnie odbija. W końcu spływa po jego powierzchni bez pozostawienia śladu jej cząstek. Wszystko dzięki odpowiedniemu fakturowaniu powierzchni z użyciem lasera – powiedział Guo – Dzięki wykorzystaniu tej techniki w przyszłości będzie można tworzyć wielofunkcyjne powierzchnie, a ich wzory stworzone z jego pomocą będą niezwykle trwałe.
Badania opierają się na wcześniejszych odkryciach naukowców, którzy dzięki obróbce laserem stworzyli powierzchnie, które są w stanie pochłaniać prawie całe spektrum światła widzialnego.
Szczegóły dotyczące nowej technologii można znaleźć w artykule opublikowanym w Journal of Applied Physics oraz na poniższym wideo.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- newsmaine

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Szkolenia z obsługi technologii laserowych – dla kogo?
Dla kogo organizuje się szkolenia z obsługi technologii laserowych? Na które szkolenia warto się zapisać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-