
Wiele dzisiejszych mechanizmów zainspirowanych jest przyrodą. Rzadko się, jednak zdarza, by natura stworzyła coś zbudowane samodzielnie przez człowieka.
Młode skoczki z ogrodu zoologicznego w Wielkiej Brytanii ukazały naukowcom swoją tajemnicę - naturalną przekładnię, która składa się z dwóch zarysów kół zębatych umiejscowionych na ich nogach. Jest to bezprecedensowy ewenement w przyrodzie.
W miesięczniku Science, zoolog, Malcom Burrows oraz inżynier mechanik, Greg Sutton opisują swoje odkrycie. Obaj spędzili 10 lat na badaniach ruchu skaczących insektów na Uniwersytecie Cambridge. Odwracali owady i pobudzali ich nogi pędzlem. Gdy te, próbowały odepchnąć włosie, naukowcy filmowali je przy użyciu superszybkich kamer.
Gdy badali poczwarkę pewnego gatunku skoczka, zauważyli, że ich nogi synchronizują ruch w przeciągu trzydziestu milionowych sekundy. To szybciej niż czas reakcji ich neuronów. Oznaczałoby to, że skoczki mogą wykonać ruch, zanim ich układ nerwowy zdąży je o tym poinformować. Po bliższym przyjrzeniu się insektowi, okazało się, że posiada on na nogach mikroskopijne zazębienia w kształcie płetwy rekina, które pozwalają, by ruch obu kończyn był symultaniczny.
Gdy jedna z nóg przygotowuje się do skoku, owad zbliża do niej drugą, by system mógł się zazębić i przenieść ruch na drugą. Synchronizacja pozwala na szybsze ruchy owada, zwiększenie jego zasięgu oraz podróżowanie w linii prostej.
Burrows i Sutton wierzą, że jest to efekt ewolucji, będącej następstwem potrzeby nagłej ucieczki w sytuacjach zagrożenia. Przy takich parametrach ruchu, brak synchronizacji owocowałby niestabilnym ruchem po helisie.
Skoczki po przepoczwarzeniu tracą swoje "koła zębate". W ich miejsce zaczyna działać system oparty całkowicie o tarcie. Mimo to, wraz z nimi nie tracą wyćwiczonej synchronizacji, a potrafią skakać nawet lepiej. Dzieje się tak prawdopodobnie po to, by nie uszkodzić delikatnych zębów.
Według Suttona, ich kształt może być inspiracją dla projektantów dzisiejszych przekładni mechanicznych - szczególnie tych wykonanych w małej skali. Zęby o zarysie ewolwenty, bowiem nie spełniają swojej roli, gdy dominować zaczyna zjawisko tarcia. Dzięki nowoczesnym technikom addytywnego wytwarzania, z powodzeniem powinno udać się je odtworzyć w rzeczywistości.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- pbs

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Czym są układy centralnego smarowania? Budowa, rodzaje i zastosowanie...
Jeśli jesteś mechanikiem, to na pewno wielokrotnie spotkałeś się z powiedzeniem, że „dobrze pracująca maszyna, to dobrze nasmarowana maszyna”. To...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-