
Dynamiczny rozwój technologii materiałowych sprawia, że opracowywanych jest coraz więcej, tak zwanych materiałów inteligentnych. Większość z nich jednak posiada tylko jedną taką funkcję. Naukowcy z Washington State University (WSU) stworzyli materiał, który pod wpływem ciepła lub światła może zarówno zmieniać swój kształt, jak i naprawiać swoją strukturę.
Inteligentne materiały mają szeroki zakres potencjalnych zastosowań, jednak zdaniem naukowców WSU nie zostały jeszcze wprowadzone na rynek, ponieważ są trudne do wytworzenia, wykonują tylko jedną funkcję, a także trudno uzyskać powtarzalność ich właściwości.
Postanowili więc opracować materiał o właściwościach, które pozwolą przezwyciężyć te trzy przeszkody. Pracę rozpoczęto od wykorzystania ciekłych sieci krystalicznych (LCN), które zmieniają swój kształt w funkcji temperatury. LCN zostały następnie nasycone azobenzenem, który reaguje na światło poprzez zginanie lub zmianę orientacji w zależności od długości użytej fali. Ostatecznie naukowcy dodali do materiału dynamiczne wiązania chemiczne, które pozwalają na jego samoleczenie.
Naukowcom udało się więc połączyć trzy niezależne od siebie technologie w jedną całość. W efekcie są w stanie programować materiał na poziomie cząsteczkowym w celu określenia jego reakcji na zewnętrzne bodźce. Jak zachowuje się nowy materiał w odpowiedzi na nie można zobaczyć na poniższym wideo.
Badania przeprowadzone na WSU opisane zostały w czasopiśmie ACS Applied Materials and Interfaces.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- gizmag

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Centrum Maszyn CNC
Technologia laserowa, tak szeroko stosowana w coraz większej ilości dziedzin przemysłu, daje ogromne możliwości obróbki metalu, w tym także metali...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-