
Niemiecki TRUMPF opracował femtosekundowy system laserowy do spawania szkła, który zastępuje konwencjonalne procesy łączenia, takie jak klejenie.
W przeciwieństwie do tego procesu, nie wymaga on stosowania dodatkowych materiałów, które są podatne na odparowanie lub zwiększają kruchość materiału szczególnie w miejscu szwu. W związku z tym, że szkło jest twarde i kruche, a także posiada przewodność cieplną niższą niż metal, wykazuje tendencję do pękania przy nierównym ogrzewaniu. Femtosekundowe systemy laserowe są jednak w stanie mu zapobiec.
Szkło jest przepuszczalne dla światła o długości fali w zakresie od ultrafioletu do bliskiej podczerwieni. Absorpcja zachodzi tylko wtedy, gdy gęstość energii świetlnej jest odpowiednio wysoka. Można ją uzyskać w wewnętrznej warstwie szkła – w miejscu jego naturalnej ogniskowej. Energia wyzwolona dzięki kilku tysiącom impulsów lasera pozwala przesuwać ten punkt, tworząc w ciągu milisekund jeziorko spawalnicze. Umiejętne zarządzanie termiczne i optymalny stosunek impulsów do przerw pomiędzy nimi pozwala zapobiec pękaniu szkła.
Szklane elementy, które wcześniej były klejone mogą być teraz tanim kosztem spawane, a wysoką jakość tego procesu wykorzystuje sam TRUMPF w produkcji swoich światłowodów. System w obecnej formie ma szansę zrewolucjonizować przemysłową obróbkę szkła. TRUMPF rozpoczął jego ekspansję w zakładzie produkcyjnym w Schramberg.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- industrial-lasers

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Nowoczesne spawarki laserowe. Dlaczego czas postawić na spawanie światłowodem?
Nowoczesne spawarki laserowe. Dlaczego czas postawić na spawanie światłowodem? Spawarki laserowe to nowoczesność, za którą idzie prostota obsługi,...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-