
Według najnowszych badań fraktalne struktury drukowane w 3D, które mają blisko rozmieszczone puste przestrzenie, są w stanie rozpraszać fale uderzeniowe pięć razy lepiej niż stałe bryły. Odkrycie to stanowi krok w kierunku nowych rodzajów materiałów skutecznych w przypadku wybuchów i uderzeń.
Dana Dattelbaum, naukowiec z Los Alamos National Laboratory i główna autorka badania, powiedziała: „Celem pracy jest manipulowanie interakcjami fal powstającymi w wyniku fali uderzeniowej." W jej ramach badacze przetestowali opracowane przez siebie struktury, wystrzeliwując w nie impaktor z prędkością ponad 1000 km/h na godzinę. Struktury te są fraktalne, co oznacza, że jej małe fragmenty oglądane w powiększeniu wyglądają tak samo jak cała figura.
Okazało się, że były one w stanie rozpraszać uderzenia pięć razy lepiej niż stałe bryły. Zespół nie poprzestaje jednak na tym. Bada również inne wzorce w poszukiwaniu idealnych struktur do rozproszenia wstrząsów. Wśród potencjalnych zastosowań nowych materiałów znajdują się m.in. podpory konstrukcyjne i warstwy ochronne do pojazdów czy hełmów.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- innovations-report.com; sciencedaily.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Centrum Maszyn CNC
Technologia laserowa, tak szeroko stosowana w coraz większej ilości dziedzin przemysłu, daje ogromne możliwości obróbki metalu, w tym także metali...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-