Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-07-09   |  Ostatnia aktualizacja: 2020-07-09
Struktury 3D rozpraszające wstrząsy
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Według najnowszych badań fraktalne struktury drukowane w 3D, które mają blisko rozmieszczone puste przestrzenie, są w stanie rozpraszać fale uderzeniowe pięć razy lepiej niż stałe bryły. Odkrycie to stanowi krok w kierunku nowych rodzajów materiałów skutecznych w przypadku wybuchów i uderzeń.

Dana Dattelbaum, naukowiec z Los Alamos National Laboratory i główna autorka badania, powiedziała: „Celem pracy jest manipulowanie interakcjami fal powstającymi w wyniku fali uderzeniowej." W jej ramach badacze przetestowali opracowane przez siebie struktury, wystrzeliwując w nie impaktor z prędkością ponad 1000 km/h na godzinę. Struktury te są fraktalne, co oznacza, że jej małe fragmenty oglądane w powiększeniu wyglądają tak samo jak cała figura.

Okazało się, że były one w stanie rozpraszać uderzenia pięć razy lepiej niż stałe bryły. Zespół nie poprzestaje jednak na tym. Bada również inne wzorce w poszukiwaniu idealnych struktur do rozproszenia wstrząsów. Wśród potencjalnych zastosowań nowych materiałów znajdują się m.in. podpory konstrukcyjne i warstwy ochronne do pojazdów czy hełmów.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
innovations-report.com; sciencedaily.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :